Tuzluca’da son sözü YSK söyleyecek

Iğdır Tuzluca ilçesinde yerel seçimi kazanan CHP’nin adayı Cemal Kurnaz’a mazbata verilmedi. Gerekçe olarak ise “seçilme yeterliliği olmadığı” gösterildi. Mazbata geçici olarak AK Parti’nin adayına verildi. Konu Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) taşındı. Son sözü YSK söyleyecek.

31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde Tuzluca’da CHP’nin adayı yüzde 30.64 (1548) oy alırken, AK Parti’nin adayı ise yüzde 28,27 (1428) oy aldı. DEM Parti’nin adayı da yüzde 27,55 (1392) oy aldı.

Tuzluca Belediye Başkanlığını CHP kazanmasına rağmen mazbata kazanan adaya verilmedi. Konuyu görüşecek olan YSK’nın kararını bugün açıklaması bekleniyor.

‘İDARİ SORUŞTURMA GEÇİRMİŞ’

CHP Iğdır Tuzluca İlçe Başkanı Süleyman Ulutaş, evrakların eksiksiz ilçe seçim kuruluna verildiğini hatırlattı. ‘Aday olabilir’ diye karar verildiğini anlatan Ulutaş, şunları anlattı:

Tuzluca İlçe Başkanı Süleyman Ulutaş

“O zaman hiçbir sıkıntı yoktu. Herhangi bir sabıka kaydı yok ve aday gösterildi. Adayımız Cemal Kurnaz, daha önce Iğdır Belediyesinde çalışıyordu. Emekli olduktan sonra idari bir soruşturma geçirmiş. Ona isnaden böyle bir karar verilmiş. KHK ile ‘memur olamaz’ denmiş. Cemal Kurnaz, bu kararı mahkemeye vermiş. Erzurum Bölge İdare Mahkemesi bu kararı iptal etmiş. Sonra bu karar Danıştay’a taşınmış ve halen orada karar verilmesi bekleniyor.

İlçe Seçim Kurulu ‘aday olabilir’ diye karar verdi. 120 oy farkla seçimi kazandık. AK Parti’nin adayı Ahmet Sait Sadrettin Türkan, ilçe seçim kuruluna itiraz etti. Onlar reddetti. Sonra İl Seçim Kuruluna itiraz ettiler; onlar da reddetti. Konu YSK’ya taşındı. Bizde YSK’nın kararını bekliyoruz. Bugün süreç tamamlanır diye tahmin ediyoruz.”

2019 yılında yapılan yerel seçimlerde de Erzurum’un Tekman ilçesinde belediye başkanlığını HDP’nin adayı kazanmıştı. Ancak kazanan aday KHK’li olduğu gerekçesiyle YSK, mazbatanın AK Parti’nin adayına verilmesine karar vermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir